عایق صوتی | Sound Proofing


ایزولاسیون صدا به منظور کاهش آلودگی صوتی وارد بر محیط، برای اولین بار توسط گروه صنعتی نوین‌سازه (زینوبست) بصورت کاملا تخصصی
امروزه یکی از مشکلاتی که در خصوص خانه و یا محل کار تازه خریداری شده و یا در آن مستقر هستیم مطرح است، کیفیت بسیار پایین ساخت می باشد. بارز ترین موارد ناشی از کیفیت پایین ساخت مشکلات حرارتی، برودتی و آلودگی های صوتی می باشد که همیشه برای دو مورد اول راهکارهایی وجود داشته ولی مشکل آلودگی صوتی تا روز فروش ملک با مالک و یا مستاجر همراه می باشد.
میتوان گفت اساسی ترین مشکلی که منجر به نارضایتی و یا در بعضی مواقع پشیمانی از خرید میشود عامل آلودگی صوتی می باشد. شرکت Zino Best با تکیه بر دانش علمی و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا و بکارگیری از کارشناسان متخصص فعالیت خود را از سال 1394 در حوزه SoundProofing آغاز نمود تا بتواند با جلب رضایت مشتریان از طریق ایجاد آرامش و آسایشی مطلق خدماتی نوین به هموطنان عزیزمان عرضه نماید.
انواع روشهای عایق صوتی

بطور کلی عایق صوتی را میتوان انجام اعمال و مواردی برای کاهش آلودگی صوتی محیط تعریف نمود.این اعمال بسته به محیط مورد نظر متفاوت هستند در این بخش انواع روشها و متریالهای عایق صوتی که توسط گروه صنعتی نوین سازه (زینوبست) انجام میگیرند را بصورت کامل مورد بررسی قرار خواهیم داد.۱- دیوارعایق صوتی

اجزای تشکیل دهنده عایق صوتی چیست؟

عایق صوتی هیدروژنه: این محصول که به شکل شانه تخم مرغی طراحی و تولید شده، به دلیل ساختار شش وجهی ای که دارد باعث جذب و دفع صدا در بالا ترین حد ممکن می شود و جزء بهترین عایق‌های صوتی در دنیا قرار دارد. این عایق به دلیل ساختار داخلی سلول شکلی که دارد، عایق حرارتی و برودتی نیز محسوب می گردد (ضریب انتقال حرارت آنها 0.032 w/m.°K می‌باشد). دلیل نام‌گذاری این عایق (عایق هیدروژنه) گاز هیدروژن استفاده شده در این محصول است که باعث جلوگیری از نفوذ صدا و گرما و سرما تا حد قابل توجهی می‌باشد.


سازه فلزی و 2 لایه کناف: کناف نوعی صفحه روکش‌دار گچی (Dry Wall) است که امروزه به دلیل کیفیت بالا و افزایش سرعت در اجرا، جایگزین کچ در ساختمان‌ها شده است. طبق گفته شرکت کناف، این محصول خود نیز مقاوم در برابر عبور صدا می‌باشد. سازه ای که کناف روی آن نصب می‌شود ساخته شده از ورق‌های فولادی گالوانیزه می‌باشد و داخل این سازه از حد فاصل دیوار تا محل نصب کناف فاصله‌ای 5 سانتیمتری موجود است که عایق هیدروژنه در این محل نصب می‌گردد.ویدیو مراحل نصب عایق صوتی سقف

ویدیو مراحل نصب دیوار عایق صوتی۲-دیوارعایق صوتی (نوع ۲)

دیوارعایق صوتی (نوع ۲)چیست؟

این دیوار عایق صوتی را میتوان بعنوان یک راه حل برای مقاوم سازی و بعنوان عایق صدا بین دیوار اولیه و ثانویه و یا برروی دیواره ی داخلی نصب کرد . بااستفاده از این متریال ضخامت دیوار بسته به نوع دیوار عایق ۳۲ تا ۷۵ میلی متر افزوده خواهد شد.این متریال محصولی جدید از جنس گچ و کامپوزیت ، انقلابی در متریال های مورد استفاده برای عایق صوتی ، که بدون نیاز به شکاف و تخریب دیوار قابل نصب میباشد و نویز و سروصدای اضافی را به مقدار قابل ملاحظه ی ۵۰ دسیبل (واحد سنج میزان صدا) کاهش میدهد،عمده مورد مصرف این متریال برای سایتهای تجاری و صنعتی میباشد.

این محصول متشکل از دو لایه اصلی (پنل گچ برگ)کناف با ضخامت های متفاوت میباشد که درمیان آن یک لایه پشم سنگ بعنوان عایق و برای جدا سازی دو لایه ی دیگر تعبیه شده است. اندازه ی هر قطعه دیوار عایق صوتی۱۰۰۰*۲۰۰۰ میباشد. این متریال برخلاف پنل های کناف سرتاسری بسیار سخت و محکم بوده و این اطمینان را به شما میدهد که باگذر زمان شکل خود را حفظ کرده و خمیده نمی شود.

نصب دیوار عایق صوتی فشرده آسان است و حدود ۵۰ درصد از بقیه روشهای سنتی عایق صوتی کارآمد تر و سریع تر انجام میگیرد. این روش میتواند دیوارهای غیر استاندارد را نیز به میزان قابل توجهی ایمن و به سطوح استاندارد با استفاده از حداقل فضای مصرفی برای کاهش صدای مزاحم مورد استفاده قرار گیرد. این متریال قابل استفاده برای سقف نیز میباشد.

دیوار عایق صوتی روی دیوارهای مشترک نیز نصب میشود و با حداقل ضخامت ، حداکثر کارایی را ارائه میکند. دیوار عایق صوتی ایده آل برای سالنهای تئاتر،آپارتمان جدا کننده فضاهای بزرگ ،فضاهای صنعتی و اتاق های کنفرانس به کار میرود.ازاین دیوار میتوان برای جدا کردن فضای اداری در فضاهای کارخانه ای که صدای مزاحم زیادی دارد نیز استفاده کرد.مراحل نصب و موارد مورد نیازدیوار عایق صوتی نوع ۲

نحوه نصب

قسمت اول : محیط نصب را از هرگونه آلودکی فیزیکی و شیمیایی پاکسازی کرده و از خشک ،صاف و محکم بودن سطوح زیرین و پشت محل نصب اطمینان حاصل نموده و در صورت نیاز سطوح ناصاف و حفره دار را با گچ و یا بتونه ی گیپتون پر کرده و یا هرگونه عیوب ظاهری و عمقی را برطرف میکنیم.

قسمت دوم:در این مرحله دیوارعایق صوتی را جهت اورلب بر اساس محیط و سایز پنل مورد استفاده ، پلکانی برش میدهیم چسب PB را به مقدار مناسب روی دیوار اصلی پخش کرده،دیوار عایق صوتی را درجای خود گذاشته و سپس بخش هایی از دیوارعایق صوتی را که روی هم قرار گرفته اند با پیچ به هم متصل میکنیم.

براساس سایز ، وزن و شکل دیوار عایق صوتی برای استحکام بیشتر بعد از خزینه کردن محل هر اتصال براساس فرمول و جداول محاسباتی دیوارعایق صوتی را به دیوار اصلی پیچ میکنیم.

محل تمام درزها و پیچ ها بعد از سمباده کاری و گرفتن زوائد توسط تیپ و ماستیک مخصوص کناف پر شده و بعد از خشک شدن دوباره سمباده کاری میشود.

دیوار عایق صوتی نوع ۲ به شکلی طراحی شده که هم پوشانی بصورت کامل صورت میگیرد و در نهایت همانند دیوار اصلی یک سطح صاف و یکدست پیش روی شماست.

تمامی منافذ روی دیوار عایق صوتی حاصل از جای پیچ و فضاهای خالی بین دیوار به دلایل استاندارد نبودن دیوار و سایز پیش فرض پنلها از طریق فوم تزریقی و نوار درزگیر قابل پوشش میباشد و درنهایت میتوان روی آن را با رنگ ،کاغذ دیواری و هر نوع متریال مورد نظر برای پوشش دیوار پوشش داد.

نکات بسیار مهم

اگر بر روی دیوار اصلی مورد نظر لوله ی آب ، پریز برق و یا هرگونه مورد اضافی که موجب فاصله گرفتن دیوار اصلی از دیوار عایق صوتی میباشد وجود دارد و یا زیرکار قرار گرفته و امکان بروز مشکل از جانب آن میباشد را باید توسط متخصصین این امر جابجا کنید تا از هرگونه مشکل احتمالی برای تضعیف عملکرد دیوار عایق صوتی و یا جابجایی آن بعد از اتمام مراحل نصب جلوگیری شود.

درصورتی که دیوار عایق صوتی در محلی نصب میشود که دیواره ی اصلی یا سازه ی اصلی ساختمان دارای لرزش است باید از نوارها و واشرهای الاستیکی مخصوص جهت لرزه گیری و جلوگیری از ترک درزهای ایجاده شده پس از گذشت زمان استفاده شود.

بعد از آغشته نمودن چسب به دیوار عایق صوتی و نصب آن،برای کسب نتیجه ی بهتر ۱ دقیقه در همان حالت دیوار عایق صوتی را به دیوار اصلی فشار دهید.

خشک و محکم شدن چسب ۱۵ دقیقه زمان میبرد و این به معنی پایان مراحل نصب میباشد اما بهتر است که به بتونه و درزگیرها زمان کافی بدهید تا خود را با محیط اطراف خود هماهنگ کنند.


دیوار عایق صوتی نوع ۲ بدون نصب نیز به فروش میرسید اما طبیعیست که نصب توسط متخصصین این امر که خود مبتکر این متریال هستند و تجربیات بیشتری دارند و به شما اطمینان خاطر میدهند که عملکرد محصول بدون نقص خواهد بود بهتراست.انواع فوم آکوستیک (عایق صوتی)

زمانی که صحبت از فوم به میان می آید بیشتر مردم به بالشتکهای درون مبل و یا صندلی که روی آن مینشینند فکر میکنند.بااینحال،موارد استفاده و کارایی بیشتری میتوان از این متریال انتظار داشت؛برای مثال هدف فوم آکوستیک ارائه ی کیفیت بهتری از صدا یا آکوستیک کلی صدا در فضا به ماست.

قبل از هرگونه انتخاب شما برای استفاده از فوم آکوستیک لازم است اطلاعاتی را درمورد آن و انواع مدلهای آن کسب کنید تا انتخاب بهتری داشته باشید.
حال پس از مطالعه ی این مقاله کدام فوم آکوستیک مناسب تر است؟

در واقع نمیتوان گفت کدام فوم آکوستیک بهترین نوع آن است و میتواند کیفیت بهتری به شماارائه دهد.

ازانجا که عوامل موثر بر کیفیت صدا وابسته به محل و سایر تاثیرات خارجی هستند، بهترین کار بررسی و در نظر گرفتن تمامی موارد برای استفاده از یک یا چند نوع از فوم آکوستیک برای بدست آوردن کیفیت مطلوب میباشد.بطور مثال یک اتاق L شکل مثل یک اتاق مربعی شکل را نمیتوان عایق کرد و نیاز به فوم های متمایزی دارد زیرا فرکانسها در فضاها باابعاد مختلف رفتار و حرکت متفاوتی دارند.