پلی یورتان از ترکیب شیمیایی دو کامپوننت اولیه به همراه یک عامل خارجی با دمای جوش بسیار پایین بوجود می آید. کامپوننت های اولیه در فاز مایع بوده و از مونورهایی از گروه ایزوسانات و گروه هیدروکسیل (با اتم فعال هیدروژن) یا پلی یول تشکیل شده اند. هنگامی که کامپوننت ها با هم ترکیب می شوند، کفی را تولید می کنند که به سرعت حجیم شده و پس از مدتی سفت و صلب می گردد.

دو کامپوننت اصلی مستقیما با هم واکنش شیمیایی داده و یک ماتریس پلیمری از جنس پلی یورتان تشکیل میدهند. حرارت آزاد شده از واکنش کامپوننت ها، عامل خارجی را تبخیر می کند که بخار حبس شده آن باعث می شود ماتریس پلیمری به شکل فوم درآید

حجم فوم تولید شده و متعاقبا، چگالی فوم تولید شده، تابعی از مقدار عامل خارجی است که به ترکیب اضافه می شود. ترکیب شیمیایی فوم تولیدی را نیز می توان با اضافه کردن افزودنی های دیگر تغییر داد تا به خواص مطلوب دست یافت.

پس از شکل گیری و در زمان سفت شدن، سطح فوم همچنان خاصیت چسبندگی خود را حفظ می کند. با استفاده از این خاصیت می توان پوشش های آلومینیومی یا پوشش های دیگر را به صورت دائمی به فوم چسباند. در تولید صنعتی، از کاتالیزور نیز در پروسه استفاده می شود تا واکنش را سرعت بخشد.


معایب گچبری سنتی

گچ کاری در روش سنتی به دلیل اینکه تمامی نقش و نگارها و اجرای آن بوسیله دست انجام می شود، از سرعت بسیار کمی برخوردار است و اتلاف انرژی و مواد اولیه را نیز به همراه دارد. وزن سنگین آن باعث می شود که قابلیت نصب در همه جا را نداشته باشد.

امروزه استفاده از این نوع گچبری بسیار کم شده و جای خود را به گچبری های پیش ساخته ( پلي یورتان ها )داده است.مزایای پلی یورتان

از ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دانسیته و استحکام بالا

  • سازگار با محیط زیست

  • مقاوم در برابر رطوبت ، کپک ، محیطهای اسیدی و قلیایی

  • تنوع در طرح ، ماندگاری طولانی و دوام

  • برش و نصب آسان و سریع ( با چسب مخصوص یا میخ )

  • قابلیت نصب به روی کلیه سطوح گچ ، درای وال ، سیمان ، سنگ ،کاشی ، فلز ، چوب ، کابینت ، مبلمان ،سقفهای کاذب

  • ایده آل برای بازسازی و تغییر دکوراسیون

  • رنگ پذیری بالا با انواع رنگهای ساختمانی و قابلیت پتینه کاری

  • سبک سازیانواع مختلف پلی یورتان

ابزارهای پلی یورتان گزینه مناسبی جهت بازسازی یا تغییر دکوراسیون با هزینه مناسب و بدون تخریب می باشند.

شما می توانید برای قابسازی روی سقف، دیوار، در، خطوط جدا کننده دیوار (chair rails ) از المان های تخت یا ابزارهای قاب سازی استفاده کنید.

قاب های مدور سقفی پلی اورتان یکی از ابزارهای پر کاربرد است که به دلیل وزن سبک آن، جایگزین مناسبی برای گچبری سنتی محسوب می شود.

می توانید با گل های قاب بندی دیواری برای زیبا سازی دیوار و ستون های خانه استفاده نمایید یا ستون های مجازی درست کنید.

برای ایجاد قرنیز روی حاشیه های سقف و ایجاد نور مخفی (hidden light ) یا قاب بندی جهت مخفی سازی میل پرده از  حاشیه های پلی یورتان (cornice ) استفاده کنید