پنجره Thermal Break چیست؟

درب و پنجره دوجداره (پنجره ترمال بریک) آخرین دستاورد صنعت آلومینیوم سازی میباشد. پنجره آلومینومی معمولی در مقابل عناصر جوی مقاوم هستند ولی از آنجایی که آلومینیوم هادی خوبی نمیباشد،باعث اتلاف زیاد انرژی میشود.

برای حل این مسئله محصول جدیدی به نام پنجره آلومینیومی ترمال بریک به دنیا عرض شده است که در این پنجره ها وجود لایه ی پلاستیکی از جنس پلی آمید بین دو فریم داخلی و خارجی در مقابل انتقال حرارت شکست بوجود می آورد کلمه Thermal break یعنی شکست حرارتی این پنجره ها عایق حرارت می باشند یعنی از دو فریم داخلی و خارجی تشکیل شده اند که توسط یک عایق پلاستیکی از هم جدا می شوند.در گذشته پنجره آلومینیومی حرارت را بین داخل و خارج خانه منتقل میکرد،ولی در پنجره ترمال بریک به واسطه ترکیب پلی آمید و آلومینیوم در تولید آنها این مشکل رفع شده است.

قابلیت دیگر این تکنولوژی امکان متفاوت بودن رنگ داخلی پروفیل آلومینیوم را با رنگ بیرونی به ما میدهد. پنجره ترمال بریک تمامی قابلیت های پنجره دوجداره (پنجره upvc) را نیز دارا می باشد.

 

Turn Thermal Break windows

در این نوع پنجره ترمال بریک از پروفیل های ترمال بریک بازشو استفاده می شود و نوع یراق آلات این مدل به شکلیست که بعد از چرخاندن دستگیره به حالت افقی پنجره بر روی یک محور عمودی که بسته به نیاز مشتری از چپ براست یا راست به چپ طراحی گردیده تا زاویه 180 درجه در صورت نبود مانع ، قابل چرخش بوده و باز میشود.
بازشوی پنجره تک حالته ترمال بریک رایج ترین و هم چنین دارای ساده ترین سیستم یراق آلات میباشد.


Tilt Thermal Break windows

درپنجره ترمال بریک از مقاطع پروفیل بازشو استفاده میشود و سیستم عملکرد بازشو یراق آن بشکلیست که لنگه برروی یک محور افقی با زاویه حدود 15 درجه باز میشود ، کاربرد اصلی آن بیشتر در فضاهایی که تهویه هوا مطرح است مانند استخرها و سرویسهای بهداشتی میباشد
بازشوی پنجره تک حالته کلنگی ترمال بریک نیز یکی از رایج ترین نوع بازشوها می باشد.


 

Tilt & Turn Thermal Break windows

دراین مدل پنجره ترمال بریک از مقاطع پروفیل بازشو استفاده میشود ولی در مورد یراق آلات آن این توضیح قابل ذکر است که بازشوی پنجره ترمال بریک دوحالته میتواند هم برروی محور عمودی همانند پنجره ترمال بریک تک حالته قابل چرخش باشد و هم چنین بعد از چرخاندن مجدد دستگیره در خلاف جهت بستن پنجره لنگه از قسمت پایین قفل شده و در قسمت عرض بالا آزاد و لنگه در حالت زاویه ی حدودی 15 درجه قرار میگیرد (پنجره ترمال بریک تک حالته کلنگی) که موجب تهویه هوا میگردد و اینکه مشکل همیشگی ما در مورد باز شدن پنجره و حالت قرارگیری پرده منازل را برطرف مینماید.


French Thermal Break windows

در پنجره ترمال بریک فرانسوی از مقاطع پروفیل بازشو استفاده میگردد. درمورد عملکرد بازشو پنجره ترمال بریک فرانسوی باید گفت که کاربرد آن در مواردی است که نیاز به فضای بیشتری برای دهانه ی ورودی درب و پنجره داریم که خارج از سایز معمول پنجره Thermal break میباشد
در این نوع یراق بعنوان مثال برای درب یا پنجره ای در حدود عرض 180CM که نیاز داریم بدون هیچ مزاحمتی فضای عبوری و باز داشته باشیم دو لنگه ی پنجره یا درب ساخته می شود که در یکی از لنگه ها از ستون متحرک (آورهانگ) بطور عمودی استفاده شده و دو لنگه در مقابل هم قرار میگیرند که شما میتوانید بعد از باز کردن لنگه ی اولیه در صورت نیاز به فضای عبوری بیشتر یراق الات موجود درلنگه ی دوم را باز کرده و از کل فضای موجود در دهانه ی ورودی استفاده کنید.


 

Sliding Thermal Break windows

در پنجره کشویی ترمال بریک از نوعی پروفیل خاص که بصورت کشویی بوده استفاده میشود و نوع عملکرد آن بطوریست که یک لنگه فیکس شده و لنگه ی دیگر در همان جای خود بصورت کشویی روی ریل براساس نیاز مشتری از چپ به راست یا بلعکس حرکت میکند و روی لنگه فیکس قرار میگیرد..
در بازشو پنجره کشویی ترمال بریک نیز از یراق آلات مخصوص به خود استفاده میشود که این نوع یراق آلات در هیچ کدام از پروفیل های دیگر قابل استفاده نیست کاربرد این مدل بازشو برای فضاهایی است که میخواهیم پنجره کشویی در ابعاد خیلی بزرگ داشته باشیم و از شیشه های خیلی بزرگ استفاده کنیم بااین توضیح که لنگه متحرک توسط یراق آلات از هرچهار طرف قفل شده و کاملا عایق میشود .

Lift & Slide Thermal Break windows

در این پنجره ترمال بریک کشویی از نوعی پروفیل خاص که بصورت کشویی بوده استفاده میشود و نوع عملکرد آن بطوریست که یک لنگه فیکس شده و لنگه ی دیگر در همان جای خود بصورت کشویی روی ریل براساس نیاز مشتری از چپ به راست یا بلعکس حرکت میکند و روی لنگه فیکس قرار میگیرد.
در بازشو پنجره ترمال بریک کشویی نیز از یراق آلات مخصوص به خود استفاده میشود که این نوع یراق آلات در هیچ کدام از پروفیل های دیگر قابل استفاده نیست کاربرد این مدل بازشو برای فضاهایی است که میخواهیم پنجره کشویی در ابعاد خیلی بزرگ داشته باشیم و از شیشه های خیلی بزرگ استفاده کنیم بااین توضیح که لنگه متحرک توسط یراق آلات از هرچهار طرف قفل شده و کاملا عایق میشود .
در بازشو پنجره ترمال بریک کشویی حتی میتوان از شیشه های جامبو یا اصطلاحا سوپرجام نیز استفاده کرد. 

Tilt & Slide Thermal Break windows

در پنجره ترمال بریک فولکس واگنی از مقاطع پروفیل بازشو استفاده میشود و سیستم عملکرد یراق آلات به شکلیست که لنگه بطور کامل از فرم جدا شده و بوسیله ی جکهای مخصوص حدود 10 سانتی متر به داخل آمده و در جهت چپ یا راست برروی ریلی تعبیه شده در بالا و پایین فریم حرکت کرده و برروی لنگه فیکس قرار میگیرد.
در بازشو پنجره ترمال بریک فولکس واگنی میتوان لنگه ای در حدود 1.5 متر عرض و حدود 2 متر ارتفاع استفاده کرد که به این وجود میتوانیم پنجره ای بزرگ با دیدی بازتر و شیشه های بزرگ داشته باشیم.


Folding Thermal Break windows

در این پنجره ترمال برک آکارد‌ئونی از مقاطع پروفیل بازشو استفاده میشود. نوع عملکرد این یراق آلات پنجره ترمال برک آکارد‌ئونی به شکلی است که میتوان پنجره را به 2 تا 7 قسمت مساوی تقسیم کرد و زمانی که لنگه اصلی را باز می نمایید میتوانید مابقی لنگه ها را بصورت چپ و راست بروی هم قرار داده و در یک طرف پنجره بنا به نیاز مشتری قرار میگیرد.
در پنجره ترمال برک آکارد‌ئونی عرض هر لنگه میتواند حداکثر در حدود 80CM باشد و کاربرد آن در مواقعی است که نیاز به فضای زیاد و دید بازتری بعد از باز شدن لنگه ها داشته باشیم